![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s70472040.jpg)
«Чи є краща земля, як Карпатська Україна? Оперезали її високі гори сині, обмаїли зелені ліси, закосичили винниці з золотими виноградами, а річки сріберні опоясали блакитними стрічками. Така вона красна та Срібна Україна!». Так пише про наш край Василь Пачовський у нарисі «Срібна земля».
Напередодні відзначення історичної події, котра випала на долю всього Карпатського регіону – 80-річчя проголошення державної незалежності Карпатської України, в Сілецькій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів, проведено інтегрований проект «Карпатська Україна у творах літератури та мистецтва», керівником якого є директор школи, вчитель-методист української мови та літератури Кельбас Ольга Іванівна. На заході були присутні: начальник відділу освіти Іршавської РДА Яцканич Є.М, головний спеціаліст відділу освіти Андрішко А.А., методисти РМК Остолош Г.І., Попович С.Ю., спеціаліст КО «ІРЦПР», історик Коровська Н.Є., директори шкіл та вчителі-філологи району.
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s08010237.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s10965547.jpg)
Нова українська школа спонукає нас до змін, до удосконалення методів та форм роботи. Особливо приваблює та дає помітні результати міжпредметна інтеграція. Історія - це канва, а література та мистецтво - це оздоблювальний матеріал великого панно, яке зветься життя.
Захід проведений для того, щоб ще раз показати і довести, що прагнення народу до єднання Закарпаття з Україною були споконвічними, і зараз, здається, що історія ніби повторюється, але, на жаль, предметом торгів уже є не маленька Карпатська Україна, а велика держава - Україна.
Проект складався з декількох частин:
- історичної «Перехресні стежки історії», де учні 9 класу разом з вчителем історії Пекар А.С., нагадали та відкрили нам нові, невідомі сторінки з життя народу з-під Карпат;
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s53294287.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s55742477.jpg)
- літературної «Вознесіння духу», під час якої Ольга Іванівна з учнями 8 класу, привернула нашу увагу до багатьох національно свідомих митців, які не залишились осторонь і детально описували героїчну боротьбу січовиків.
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s06317211.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s49226332.jpg)
Обидві частини перепліталися художнім читанням поетів Закарпаття про висвітлювану подію учнів 5 і 7 класів та виконанням мистецьких торів за участі ансамблю школи «Ніжність» та вчителя мистецтва Глиби А.А.
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s95717811.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s83729258.jpg)
Гості та учні школи могли перейняти той дух подій переглянувши інсценізацію частини оповідання «Був місяць березень...» про знущання із білецьких учителів гімназії, а також присутніх вразило відеоролик з фільму «Срібна Земля» режисера Т.Химича з накладанням фольклорних творів електронного архіву українського фольклору, який змонтував вчитель фізики Попович І.А.
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s38508133.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s99983319.jpg)
Начальник відділу освіти Іршавської РДА Єлизавета Михайлівна наголосила, що такі заходи якнайкраще показують нашу єдність і віру у дух народу і хоч ця незалежність і тривала один день, проте, наші люди показали бажання єднання з Україною.
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s48831773.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s28103937.jpg)
![](http://shkola-silce.ucoz.ua/_nw/2/s64667501.jpg)
Проголошення автономної Карпатської України стало черговим і виправданим втіленням віковічних прагнень українців, насамперед закарпатців, жити в незалежній державі. Це був яскравий приклад розбудови державності на засадах патріотизму. П’ятимісячне існування Карпато-Української держави, хоч навіть у федерації з чехами і словаками, в загальному мало колосальне значення не тільки для карпатських українців на даному відтинку часу, але й вирішило раз на всі часи приналежність Закарпаття до України. І, як сказала Ольга Іванівна, зараз ми повинні твердо вірити і молитись Богу за мир у державі, тому цей захід завершився молитвою-гімном нашого народу «Боже, великий, єдиний!»
|